Lombard

Co można zastawić w lombardzie?

Podstawową ideą funkcjonowania lombardu są pożyczki pod zastaw. Oznacza to, że jeśli posiadamy jakiś wartościowy przedmiot, a potrzebna jest nam gotówka, to oddając go do lombardu możemy na określony czas pożyczyć ustalona kwotę. Jednak w sytuacji gdy nie oddamy lombard byłby stratny. Tutaj zabezpieczeniem jest oddany przedmiot. Jeśli nie oddamy pieniędzy zostaje on wystawiony na sprzedaż. Często to co możemy zastawić w lombardzie zależne jest od konkretnego punktu, tego czy sprzedawca będzie dostrzegał możliwość zarobienia na danym przedmiocie w odpowiednio krótkim czasie, jak również możliwości magazynowych, szczególnie jeśli chcemy zastawić coś większego.

Jakie przedmioty zastawiamy w lombardach?

Zakres przedmiotów, które mogą zostać zastawione w lombardzie jest bardzo szeroki. Często jest to biżuteria, której nie nosimy, szczególnie złota, gdyż przedstawia większą wartość. Jednak można wykorzystać w tym celu właściwie każdy sprzęt, jaki znajduje się w naszych domach. Mogą to więc  być urządzenia audio, sprzęt AGD czy komputery lub telefony. Najważniejsza dla lombardu jest możliwość oceny wartości danego przedmiotu, na podstawie której będzie mógł nam zaproponować wysokość pożyczki. Musimy pamiętać, że w przypadku zastawu, nigdy nie otrzymamy równie wysokiej kwoty, jak przy sprzedaży danej rzeczy, gdyż transakcja musi być opłacalna dla obu stron.

Czy dany przedmiot nadaje się do lombardu?

Jest to pytanie względne. Wiele lombardów przyjmuje w zastaw obecnie bardzo różnorodny sprzęt i przedmioty, dzięki czemu o uzyskanie niezbędnej pożyczki jest dość łatwo. Warto jednak pamiętać, że całość opiera się na ocenie wartości. Tak więc jeśli pilnie potrzebujemy gotówki warto na chwilę spokojnie usiąść i sprawdzić czy posiadamy coś wartościowego. Niekiedy okazuje się również, ze nie warto poprzestawać na wizycie w jednym lombardzie, bo jeśli jeden nie będzie chciał naszego zastawu, to może on zaciekawić kogoś innego w kolejnym. Niezależnie jednak od tego, co zdecydujemy się zastawić, z pewnością takie rozwiązanie może być bardzo pomocne w wielu sytuacjach.