Lombard

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w lombardzie?

lombard

Pożyczki w lombardzie od lat cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Dzięki nim osoby, które nie mają zdolności kredytowej, mogą w szybki i niewymagający formalności sposób zyskać gotówkę od ręki pod zastaw. Są jednak tacy, którzy poddają wątpliwości bezpieczeństwo takich transakcji. Czy jest się o co martwić? Okazuje się, że wciąż nie brakuje miejsc, które oszukują klientów np. poprzez naliczanie dodatkowych kosztów bądź też poprzez zaniżanie wartości zastawianych przedmiotów. Ważne jest więc to, by wybierać wyłącznie sprawdzone lombardy, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno pożyczkodawcom, jak i pożyczkobiorcom.

Co przemawia za bezpieczeństwem transakcji w lombardzie?

By zyskać pewność co do uczciwości pożyczkodawcy, warto przy wyborze lombardu kierować się jego renomą oraz opiniami innych klientów. Ponadto kluczową kwestią jest możliwość podpisania umowy przy każdej transakcji. Umowa jasno określa zasady dotyczące wzięcia pożyczki wraz ze sprecyzowaniem terminu jej spłaty oraz wartością oprocentowania. Ponadto zawiera dane obu stron oraz dokładny opis przedmiotu zastawy wraz z określeniem jego wartości oszacowanej przez rzeczoznawcę. Taki dokument nie tylko zabezpiecza więc lombard, ale także chroni interesy klienta. W przypadku pożyczkodawcy umowa jest podstawą do egzekwowania jej warunków oraz dowodem tego, że w przypadku braku zwrotu zadłużenia, przedmiot transakcji przechodzi na własność lombardu.

Z punktu widzenia pożyczkobiorcy umowa ma istotne znaczenie ze względu na to, że osoba korzystająca z tej formy pożyczki wie, z jakimi kosztami wiąże się transakcja oraz jakie konsekwencje poniesie w wyniku niewywiązania się z umowy. Oprócz tego zyskuje pewność, że pożyczkodawca jej nie oszuka i po spłacie zobowiązania odda przedmiot w nienaruszonym stanie. Poza tym nie naliczy nieuwzględnionych w umowie kosztów ani bezprawne nie przywłaszczy sobie ruchomości. Co więcej, jest też gwarancją tego, że przedmiot zastawy, który trafia do lombardu, będzie odpowiednio zabezpieczony tzn. przechowywany w taki sposób, by nie miało to wpływu na jego wartość.