Lombard

Jakie koszty trzeba ponieść przy zastawach lombardowych?

lombard

Potrzebujesz gotówki, ale nie masz czasu na to, by ubiegać się o pożyczkę w banku? Rozwiązaniem, dzięki któremu szybko zyskasz pewne pieniądze, jest zastaw w lombardzie. W zamian za gotówkę możesz zastawić różne ruchomości, wśród których największą popularnością cieszy się złota lub srebrna biżuteria. Poza nią w naszym lombardzie w Krotoszynie transakcji możesz też poddać nieruchomości, sprzęt AGD i RTV, sprzęt budowlany, a nawet grunty rolne. Na czym polega zastaw i jakie koszty musisz ponieść w związku z podpisaniem umowy z lombardem? O tym, co musisz wiedzieć, decydując się na taką formę pożyczki, przeczytasz poniżej.

Jak wygląda pożyczka pod zastaw?

Pierwszym etapem uzyskania pożyczki jest przedstawienie dowodu, że przedmiot transakcji jest własnością osoby, która ubiega się o uzyskanie gotówki. Dalej następuje wycena ruchomości. Rzeczoznawca ocenia jej wartość i na tej podstawie ustala wysokość pożyczki. Gdy proponowana cena satysfakcjonuje pożyczkobiorcę, następuje sporządzenie umowy. W umowie określa się nie tylko termin spłaty zobowiązania, ale także wysokość oprocentowania. Tym samym, jeśli zamierzasz zastawić przedmiot w lombardzie, musisz liczyć się z tym, że poza równowartością otrzymanej gotówki umowa zobowiązuje Cię również do spłaty odsetek lombardowych. Maksymalną wysokość odsetek określa m.in. ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Zgodnie z prawem wysokość odsetek może wynosić dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP powiększoną o 3,5 punktów procentowych w skali roku. Ponadto dodatkowe koszty mogą też dotyczyć prowizji. Zasada jest prosta – im dłużysz termin spłaty pożyczki, tym wyższa wartość prowizji. Tym samym, jeśli przedłużysz termin spłaty zadłużenia, spodziewaj się tego, że będziesz musiał zapłacić więcej, niż pożyczyłeś. Oprócz tego musisz być świadomy, że jeżeli nie uda Ci się spłacić długu w terminie oraz nie poinformujesz pożyczkodawcy o chęci przedłużenia terminu spłaty, będziesz musiał liczyć się z tym, że zastawiony przedmiot przejdzie na własność lombardu.