Lombard

Na jakiej zasadzie działa pożyczka lombardowa?

pozyczka

Pożyczka lombardowa znana jest również jako pożyczka pod zastaw. Polega ona na uzyskaniu gotówki poprzez przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci np. przedmiotu o konkretnej wartości. Lombardy w zamian za udzielenie krótkoterminowego wsparcia finansowego przyjmują złoto, kamienie szlachetne, biżuterię, antyki, cenne rzeźby, sprzęty RTV i AGD, a nawet grunty rolne oraz nieruchomości. Taka pożyczka to nie tylko szansa na zyskanie szybkiej gotówki, ale także możliwość zapożyczania się bez konieczności załatwiania licznych formalności. Chcesz wiedzieć, jak wygląda wzięcie pożyczki w lombardzie? Poniżej wyjaśniamy, na czym polega cała transakcja.

W jaki sposób lombardy udzielają pożyczek?

Aby wziąć pożyczkę w lombardzie, nie musisz martwić się o formalności. Nie jest Ci do tego potrzebna zdolność kredytowa ani nie musisz udowadniać, że posiadasz stałe źródło dochodu. Wystarczy jedynie, że masz wartościową rzecz, którą możesz zastawić. Przedmiot, który trafia pod zastaw, najpierw jest wyceniany przez rzeczoznawcę. Na podstawie jego wartości rzeczoznawca określa wysokość pożyczki, jaką możesz otrzymać w zamian. Jeśli zdecydujesz, że proponowana kwota Cię satysfakcjonuje, nasz lombard w Krotoszynie przedstawi Ci warunki pożyczki. Pożyczkodawca przygotowuje umowę, w której znajdują się informacje o terminie spłaty i możliwości jego przedłużenia, wysokości prowizji, a także oprocentowaniu.

Wysokość oprocentowania lombardy ustalają indywidualnie. Niemniej przepisy prawne określają, iż nie może być ono wyższe niż 10% w skali roku. Co więcej, warto być świadomym tego, że poza oprocentowaniem, pożyczkobiorca jest zobowiązany też do spłaty prowizji, która zwykle jest wyższa, jeśli przedmiot jest bardziej wartościowy. Pożyczka lombardowa zwykle udzielana jest na okres od 7 do 31 dni. Termin spłaty można przedłużyć jedynie na zasadach określonych w umowie. W sytuacji, gdy jednak pożyczkobiorca nie zdąży spłacić należności bądź też nie przedłuży terminu spłaty, zastawiony przedmiot przejdzie na własność lombardu. Wówczas najczęściej trafia na sprzedaż, a pierwotny właściciel przestaje mieć do niego jakiekolwiek prawa.