Lombard

Od czego zależy kurs kupna i sprzedaży złota?

złoto

Złoto to nie tylko doskonały materiał na biżuterię, ale także istotny przedmiot wielu transakcji, dzięki któremu można sporo zarobić. Jego sprzedaż w naszym lombardzie w Krotoszynie w wielu przypadkach może przynieść błyskawiczne rozwiązanie problemu w sytuacji, gdy brakuje Ci gotówki na niecierpiący zwłoki wydatek, a jednocześnie nie masz czasu na ubieganie się o pożyczkę w banku. Chcesz kupić lub sprzedać złoto, ale nie wiesz, kiedy nadejdzie właściwy moment na przeprowadzenie transakcji? Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy cena złota, doskonale trafiłeś. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na kurs kupna i sprzedaży złota.

Co ma wpływa na cenę złota?

Cenę złota ustala Stowarzyszenie London Bullion Market Association, które dwa razy w ciągu dnia podaje wartości kruszcu na platformie internetowej LBMA Gold Price. Aby specjaliści mogli ustalić jednak adekwatną cenę złota, muszą oszacować jego wartość na postawie wielu, często nakładających się na siebie czynników. Zwykle mówi się, że kurs kupna i sprzedaży złota zależy od popytu i podaży. Od lat obserwuje się rosnące zainteresowanie tym kruszcem i choć ceny się zmieniają, wciąż uznaje się złoto za rentowny przedmiot transakcji. Jednakże poza popytem i podażą na cenę tego kruszcu wpływają również inne kwestie dotyczące, chociażby kursu dolara amerykańskiego czy wysokości stóp procentowych.

Kurs dolara amerykańskiego ma wpływ na cenę złota ze względu na to, że to właśnie w tej walucie się ją wyraża. Z prostej zależności wynika, że im wyższa wartość dolara, tym niższe są ceny złota. W odwrotnej sytuacji, gdy wartość dolara spada, cena złota wzrasta. W odniesieniu do stóp procentowych z kolei cena złota jest wyższa, gdy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie. Ponadto na cenę złota wpływa też poziom inflacji. Uznaje się, że im jest wyższy, tym złoto jest droższe. Dużą rolę w kształtowaniu cen kruszców odgrywa też sytuacja społeczno-ekonomiczna na świecie. W okresie napięć politycznych i konfliktów zbrojnych cena złota jest wyższa niż w czasie pokoju i stabilizacji gospodarczej.